Kinek mi jut eszébe tehát Skóciáról?
Rém egyszerű kérdés, jön is az ezernyi válasz: Whiskey, Felföld, Glasgow, hideg, „skótok”, a MacLeod klán és a hallhatatlanok, a skót duda. Ezek a dolgok egészen biztosan az elsők közt vetődnek fel gondolat szintjén. És mint mindenben, ebben is van valami természetesen. Hiszen Skócia sokszínűségéhez ezek a dolgok is hozzátartoznak.
De milyen is a számok nyelvén ez az ország? Skócia az Egyesült Királyság második legnagyobb országrésze terület és népesség alapján egyaránt. Tagolt vidékének köszönhetően mintegy 800 sziget tartozik hozzá.
Fővárosa a közhiedelemmel ellentétben nem Glasgow, hanem Edinburgh, mely egyben Európa egyik legnagyobb pénzügyi központja is.
Történelmüket megannyi háború színesíti. A Skót Királyság 1707. május 1-jéig független állam, ekkor azonban az Acts of Union (az egyesülési törvények) politikai unióba vonta az angol királysággal, és ezzel létrejött Nagy-Britannia.
Mint minden átmenet, ez sem volt békés, a mai napig tapintható feszültség a két nép között, amely szerencsére azért nem annyira durva, mint például a két Korea viszonya. Skócia továbbra is külön állam, és saját törvénykezéssel rendelkezik, sőt néhány éve felvetődött, hogy elhagyja a koronát, azonban ezt az ötletet a függetlenségi népszavazáson végül elvetették.
Mi most nem a politikára, a városokra koncentrálunk, hanem erre a gyönyörű országra, a lélegzetelállító tájaira. Hogyan is lehetne ezt jobban bemutatni, mint egy olyan videóval, melyet alig egy év alatt több, mint 2 és fél millióan néztek meg?
Íme tehát Skócia, a rejtélyes vidék, melyet egyszer tényleg mindenkinek látnia kell:
Forrás: youtube.com
David Mark képe a Pixabay -en.