Azonban az örökségünk, az fontos, melyet illik kezelni. Ebbe természetesen beletartoznak az épített örökségek is, melyeket illik ismerni, óvni és ha mindez megvan, akkor csodálni is.
A következő látványosságunk tökéletesen beletartozik ebbe a sorba. Nem annyira ismert, de lebilincselő látványt nyújt. Nem járnak oda turista hadak, pedig mehetnének. Ismerjük most meg jobban szóban és képben is!
Csókakő vára a Fejér megyei Csókakő nevezetessége, a megye lényegében egyetlen középkori eredetű, a török időkben is használt vára. Vélhetően a XIII. században épült, 1299-ben már írásban is említették a létezését. A Vértes hegység szélén, a 479 m magas Csóka-hegy oldalában húzták fel, mely a vérzivataros időkben tökéletes helynek bizonyult.
A tatár hódítást túlélte, a török rohamokat azonban már nem állhatta. Az Oszmán Birodalom uralma alól véglegesen 1687 őszén szabadult fel, a továbbiakban már nem szerepelt a harci eseményekben.Sok-sok év nihil követte a vár életét, így a felmérésére csak 1885-ben jöhetett el Könyöki József révén. A 20. század második felére a gazdátlan vár igen romossá, életveszélyessé vált, melyen csak az 1995-ben megalakult Csókakői Várbarátok Társasága tudott változtatni, így jelentős anyagi támogatásukkal megindultak a régészeti feltárások és helyreállítások, amelyek napjainkban is folytatódnak.
A várat 2017-től kezdődően a Nemzeti Várprogram keretében felújítják.Nézzük most meg képekben, melyek még télen készültek, hogy milyen is ez a csodás vár, mely történelmi hagyományaink okán rengeteg büszkeséget adott számunkra!
Forrás: youtube.com
József Kincse képe a Pixabay -en.