Ha nyár, akkor jó idő, ha jó idő, akkor a magyar ember meg sem áll a Balatonig.
Hiába élünk immáron a 21. században, a paleo, a diéta és a minden mentesség korában, azt valahogy nem lehet kiölni a hazánk fiából és lányából (szerencsére), hogy a jó magyaros ételeket fogyassza.
Hogy hogyan jön ez ide? Természetesen a Balaton és a magyar gasztronómia szorosan összekapcsolódik. A lángos, a fagyi, a sör, a hekk – ezek mind-mind balatoni sajátosságok nyaranta.
Tegyük a szívünkre a kezünket: életünk legjobb és legrosszabb lángosa is nagy valószínűséggel a Balatonnál volt elfogyasztva. Vannak olyanok, akik csak ezért mennek le a tóra.
Természetesen az évek során a kereslethez alakították a kínálatot és sorra jelentek meg az újabb büfék, ilyen-olyan színvonalon.
A 90-as években és a 2000-es években két dolog volt biztos: a nyár végén a balatoni vendéglátósok azt nyilatkozták, hogy rossz, veszteséges nyáron vannak túl, illetve az is borítékolható volt, hogy 10-ből, 5 hely nem, a megfelelő színvonalon működött.
Manapság ez már változóban van, hála a lakossági nyomásnak és annak, hogy a különböző hatóságok gyakran ellenőrizték ezeket a balatoni vendéglátóhelyek színvonalát.
A balatoni lángossütők idei ellenőrzésekor talált ugyan hiányosságokat a Nébih, de összességében kedvezőnek ítéli az ott szerzett tapasztalatokat. Az élelmiszerbiztonsági felügyelők júniusban a Szupermenta tesztsorozat keretében több mint 140 mintán csaknem 500 laboratóriumi mérést végeztek, és összesen 300 ezer forint bírságot szabtak ki. A 12 ellenőrzött vendéglátóhelyből 8-nál találtak kisebb hiányosságokat, ám ezeket a tulajdonosok azonnal ki is javították. Komolyabb hiányosságok miatt 2 helyszínt figyelmeztetniük kellett, további kettőt pedig megbírságoltak személyi és helyszíni higiéniai kifogások, valamint lejárt élelmiszerek tárolása miatt, de ezek ügyében is gyorsan intézkedtek az érintett vállalkozók.
A szakemberek mintát vettek a lángosokból, a sütőzsiradékokból. Utóbbiak között csupán egy esetben találtak kis mértékű eltérést a megengedetthez képest, és az érzékszervi vizsgálatokon is csak egy lángost minősítettek átlag alattinak. Az értékelést - beleértve a vendéglátósok felszereltségét, választékát, a higiéniát, a kiszolgálást és az összbenyomást is - kívülállókkal is elvégeztették.
A hatósági és fogyasztói tapasztalatok összegzése alapján a révfülöpi RÉV Büfé lett az első, Zamárdin a Sarok Büfé a második, a harmadik pedig a balatonszárszói Róza Mama Büféje.
Forrás: MTI