Amint az a bevezetőből is kiderült, nem várt módon viselkedik a Balaton az enyhe tél miatt, amely az Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézete nemrég publikált adataiból is kitűnik.
Az éghajlatváltozás következtében egyre enyhébbek a telek. Idén sem a régi, nosztalgikus havas táj fogadott minket a téli hónapokban.
A 2019-2020-as enyhe téli időjárás miatt sem összefüggő, sem tartós jégtakaró nem alakult ki a Balaton vízfelszínén, amely ezáltal erősen befolyásolta a tó flóráját és faunáját.
A jég nem csak arra jó ugyanis, hogy az emberek korcsolyázzanak rajta, hanem az élő világra is pozitív hatást gyakorol. A jégborítás segíti a Balaton vizében található üledékszemcsék leülepedését, így a napsugarak a tó aljáig tudnak hatolni, amitől a vízben élő algák növekedésnek indulnak.
Idén nem volt jég, így nem alakulhattak ki a mikroszkopikus algatelepek sem. Az azonban jó hír, hogy ez nincs kimutatható hatással a vízminőségre.
Nem csak ez volt más az idei télben. A magas vízhőmérsékletnek köszönhetően a szokottnál több hínárállomány áttelelése is végbe ment, amely a mostani adatok szerint másfélszer nagyobb biomasszával jelent meg. Ennek pedig már az ember számára is látható következményei lesznek.
A tél tehát változást hoz, ami később is kifejti hatását a tó életére. Az élet a megmondhatója: tényleg nincsen két ugyan olyan nap, évszak, év egymás után.